Ciekawostki kosmetyczne

Antyoksydanty – klucz do młodej i zadbanej skóry

Coraz częściej mówi się o wolnych rodnikach i antyoksydantach. Dlaczego? Ponieważ jest to nierozłączna para. Te pierwsze (wolne rodniki)  uznawane są za szkodliwe, a tych drugich drugich (antyoksydantów) poszukujemy jako antidotum.

W artykule wyjaśnimy co to są wolne rodniki, czyli oksydanty i czym różnią się od ANTYoksydantów. Pokażemy też, jak aktywnie zwalczać wolne rodniki i jakich składników używać, aby mieć piękną i gładką skórę.

Zacznijmy od wolnych rodników:

Są to cząsteczki, które zawierają na zewnętrznej powłoce elektronowej jeden niesparowany elektron. Takie cząsteczki są bardzo aktywne, ponieważ wszędzie szukają swojej brakującej pary! Bardzo chętnie „podbierają” elektrony od innych cząsteczek.

Tego typu reakcje zachodzą w organizmie nieustannie.

Na szczęście nasze ciało całkiem nieźle potrafi sobie z nimi radzić. Jest to naturalna obrona antyoksydacyjna przed wolnymi rodnikami. Jeśli istnieje względna równowaga pomiędzy pojawiającymi się wolnymi rodnikami i ich obroną, to można przyjąć że nie występują większe uszkodzenia błon komórkowych, a skóra jest w dobrym stanie.

Jeśli jednak stan równowagi jest zaburzony, to w szybki sposób pojawiają się zmarszczki i przebarwienia, a skóra staje się sucha.

Dobrym porównaniem będzie brązowy kolor nadgryzionego jabłka 🍎 pozostawionego na powietrzu. Brązowienie owocu spowodowane jest właśnie utlenianiem przez wolne rodniki. Ten sam proces zachodzi na skórze tylko nieco (!) dłużej.

*Ważne! Wolne rodniki (WR), rodniki tlenowe, oksydanty, utleniacze- to określenia które są używane zamiennie

Warto jednak wiedzieć, że wolne rodniki nie zawsze są „złe”, ich niewielka ilość jest niezbędna dla zdrowia organizmu, gdyż regulują one przebieg procesów zapalnych i walczą z drobnoustrojami. 

Jakie są źródła wolnych rodników? 

  • Zanieczyszczenia powietrza (i tytoń)
  • Stres i napięcie psychiczne
  • Leki
  • Promieniowanie UV
  • Zbyt intensywny wysiłek

Jak wolne rodniki działają na barierę hydrolipidową (BHL)?

Niszczą one kwasy tłuszczowe, które są naturalnym składnikiem naszego sebum. Przez to skóra staje się bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Jak wolne rodniki działają na naskórek?

Powodują one śmierć żywych komórek naskórka, czyli kerantynocytów. Naskórek staje się coraz cieńszy, a naczynia krwionośne są bardziej widoczne. Jednocześnie pogrubia się warstwa martwego naskórka co prowadzi do poszarzałej, szorstkiej skóry. Utrudnia to wchłanianie nakładanych kosmetyków i absorpcję z nich składników aktywnych.

Jak wolne rodniki działają na skórę właściwą?

Niestety wolne rodniki potrafią uszkadzać również struktury skóry właściwej. Poprzez spowalnianie aktywności fibroblastów zmniejszają syntezę kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Nowo powstający kolagen jeszcze przed osiągnięciem swojej dojrzałości (proces ten trwa około 3 miesiące) zostaje uszkodzony i przestaje pełnić funkcję podporowe!

Stan nadmiaru wolnych rodników w stosunku do antyoksydantów jest nazywany stresem oksydacyjnym. Prowadzi do przesuszenia skóry, podrażnień i wyprysków oraz zwiększa wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne. Skóra jest zwiotczała, wyraźne stają się zmarszczki i linie. Zwiększa się ryzyko przebarwień i utrudnia ich leczenie.

Jak ratować się przed stresem oksydacyjnym?

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze to wszystkie aktywne składniki, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników tlenowych. Wchodzą one w reakcję z wolnymi rodnikami i neutralizują je. Najprościej można powiedzieć, że oddają dobrowolnie wolnym rodnikom brakujące elektrony i przekształcają je tym samym w cząsteczki neutralne które nie wyrządzają już skórze krzywdy. Antyoksydanty dbają o dobrą kondycję skóry zmniejszając uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Są to substancje naturalne, z którymi człowiek miał styczność od początków istnienia. Przeciwutleniacze niwelują plamy starcze, zmarszczki i przebarwienia posłoneczne. Nadają skórze zdrowy wygląd.

Czy warto stosować kosmetyki antyoksydacyjne?

W obecnych czasach jest to wręcz konieczne! Nagromadzenie tak wielu intensywnych czynników oksydacyjnych wokół nas (stres, UV, zanieczyszczenia: smog, pyły, metale ciężkie) prowadzi do jednego wniosku: musisz być gotowa na działanie!

Warto stosować profilaktycznie kremy antyoksydacyjne, tym bardziej że nie można ich przedawkować 🙂 W kosmetykach stężenie antyoksydantów jest bardzo niewielkie( 0,001-1%) ale nawet tak niewielkie ilości mają zbawienny wpływ na skórę.

Jakich składników szukać w kosmetykach antyoksydacyjnych?

  • Witamina C , A, E
  • Kwas ferulowy
  • Witamina B3 (niacynamid)
  • Koenzym Q10
  • Jagody Açaí
  • Ekstrakt z granatu
  • Kwas azelainowy
  • Ekstrakt z rokitnika
  • Likopen

Stres oksydacyjny to chyba najważniejsza przyczyna starzenia się skóry. Działa on na skórę przez pogłębianie zmarszczek, zmniejsza jej nawilżenie i osłabia pracę melanocytów odpowiedzialnych za koloryt cery. Nadmierne wystawianie skóry na promieniowanie UV to najpoważniejszy czynnik, który wywołuje stres oksydacyjny!

Polecane produkty antyoksydacyjne KOI

SERUM DWUFAZOWE

Witamina C: neutralizuje wolne rodniki, rozjaśnia, uszczelnia naczynia, odmładza

Witamina E: chroni przed fotostarzeniem, nadaje miękkość i elastyczność 

Witamina A: regeneruje komórki, działa antyoksydacyjnie i fotoprotekcyjnie, wygładza naskórek

Ekstrakt z rokitnika: silne działanie antyoksydacyjne, chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem

KREM Z RETINOLEM ROŚLINNYM / BAKUCHIOLEM

Bakuchiol: pobudza do produkcji kolagenu, regeneruje skórę

Niacynamid (wit B3): ma właściwości przeciwutleniające i chroni przed WR, wzmacnia efekt odmładzający, regeneruje uszkodzoną barierę skórną

KREM NAWILŻAJĄCO - WYGŁADZAJĄCY

Witamina E: zwalcza wolne rodniki, zapobiega przedwczesnemu starzeniu,

Kwas ferulowy: działa antyoksydacyjnie, wspiera działanie witamin C i E , walczy z przebarwieniami

KREM Z CERAMIDAMI

Likopen: walczy z wolnymi rodnikami (silny przeciwutleniacz!)

Jeśli potrzebujesz porady, wskazówki czy uzupełnienia, to chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Zapraszamy do kontaktu już dziś 🙂