Bez kategorii

Peptydy w kosmetyce – właściwości i zastosowanie

kremy KOI cała gama

Każdy z nas chciałby opóźnić proces starzenia skóry. Chcemy wyglądać młodo, mieć zdrową i jędrną skórę bez zmarszczek. Niestety, zmarszczki są nieuchronnym następstwem upływu czasu.

Czy wiesz, że możesz odsunąć w czasie powstawanie zmarszczek?

Wystarczy sięgnąć po kosmetyki ze składnikami aktywnie wspomagającymi skórę w procesach odmładzania.

Rewolucję w przemyśle kosmetycznym ostatnio zrobiły kosmetyki z peptydami. Jedni zachwycili się ich działaniem, inni o nich w ogóle nie słyszeli. To cudotwórcze składniki, które: nawilżają, redukują zmarszczki oraz czynią skórę młodszą i piękniejszą. Mimo, że znane są od ponad 30 lat, to biotechnologia przynosi wciąż kolejne ich rodzaje. Obecnie używa się około 300 peptydów, a rejestracja kolejnych wciąż trwa. Rosnąca popularność peptydów sprawiła, że są one przebadane pod każdym względem. I w każdym kierunku.

W Twoim otoczeniu coraz częściej się mówi o serum z peptydami lub peptydowym eliksirze. Ale Ty, nie za bardzo wiesz, czym jest ten składnik i jak może przysłużyć się Twojej skórze? Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego!

Z punktu widzenia chemicznego peptydy w kosmetykach to bioaktywne białka o krótkich łańcuchach. Tak jak kwas hialuronowy, są naturalnie produkowane przez każdy organizm. Ze względu na swój bardzo mały rozmiar mogą docierać do najgłębszych warstw skóry i tam aktywnie działać. Ich najważniejszym kosmetycznym zadaniem jest to, że potrafią stymulować produkcję kolagenu. Jak wiemy, kolagen jest najważniejszym białkiem tworzących strukturę skóry. Wraz z elastyną i kwasem hialuronowym tworzą stabilne rusztowanie. Z wiekiem jednak zaczyna go coraz bardziej brakować. Dzięki kosmetykom z peptydami uruchamiamy cykl produkcji kolagenu.

Kompleks peptydowy, czyli kombinacja 3 aktywnych peptydów pobudza syntezę aż 5 różnych typów kolagenu. Skóra odzyskuje swój młodzieńczy wygląd, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Kompleks peptydowy zwiększa również zawartość kwasu hialuronowego wypełniając i modelując kontur twarzy. I dlatego kosmetyki z peptydami są idealne w pielęgnacji skóry dojrzałej, choć warto swoją przygodę z nimi zacząć dużo wcześniej. Stosowanie peptydów na już istniejące zmarszczki nigdy nie będzie tak efektywne, jak używanie ich zapobiegawczo jeszcze przed pojawieniem się zmarszczek ! Po kosmetyki z peptydami warto sięgać szybciej, aby cieszyć się jędrną i gładką skórą przez długi czas.

Podsumowując: peptydy w skórze odpowiadają za:

 • tworzenie hydrolipidowego płaszcza,
 • produkcję kolagenu i elastyny oraz
 • przenoszenie substancji aktywnych do głębokich warstw skóry.

Peptydy są bardzo bezpieczne i niealergizujące.

Dodatkowo, można je bezpiecznie łączyć z innymi składnikami aktywnymi, choć nie poleca się jednocześnie stosować ich z kwasami. Doskonale współgrają z kwasem hialuronowym, ekstraktami roślinnymi, liposomami i innymi składnikami aktywnymi kremówPeptydy syntetyczne naśladują pracę tych naturalnych, dzięki temu są w stanie przeprowadzać procesy fizjologiczne niezbędne dla zachowania młodego wyglądu skóry tak dobrze, jak właśnie naturalne. Peptydy biomimetyczne, czyli zbudowane tak samo jak naturalnie występujące, pozyskujemy w procesie syntezy chemicznej. Niestety naturalne peptydy są z reguły tak duże, że nie mogą przenikać do głębokich warstw skóry. Ich syntetyczne odpowiedniki w kosmetykach, o bardzo małych rozmiarach -bez trudu przechodzą przez naskórek i docierają do miejsca docelowego. To cechuje ich wysoką skuteczność działania. Prowadzone badania pozwoliły odkryć ich niezwykłe właściwości, którymi mogą cieszyć się osoby z cerą dojrzałą, młodą a także delikatną i wrażliwą.

Kiedy sięgać po peptydy?

Jeśli zauważyłaś pierwsze zmarszczki wokół oczu, spadek elastyczności skóry albo bruzdy nosowo-wargowe, to czas że warto sięgnąć po kremy z peptydami.

Ze względu na funkcję jaką pełnią w kosmetyku wyróżniamy:

 1. Peptydy neuroprzekaźnikowe –neuropeptydy rozkurczające, są zaliczane do kategorii peptydów o najsilniejszym działaniu przeciwzmarszczkowym. Wpływają na rozkurczające działanie mięśni i redukcję zmarszczek. Formulacje kosmetyczne zawierające peptydy z tej grupy są nazywane”nieinwazyjnym botoksem”, gdyż ich stosowanie wiąże się z podobnym rezultatem a jednak nie jest tak niebezpieczne. Najpopularniejsze to: acetyl heksapeptide-3, -8 znany również jako Argirelina, tak skuteczny w walce ze zmarszczkami, że uznano go za odpowiednik toksyny botulinowej.
 2. Peptydy sygnałowe, które inicjują procesy wewnątrzkomórkowe. Sygnalizują one innym komórkom konieczność podjęcia działań naprawczych. To one właśnie rozpoczynają syntezę kolagenu i elastyny. Tym samym przyczyniają się do spłycania zmarszczek. Najbardziej znany peptyd sygnałowy to Matrixil 3000.
 3. Peptydy transportujące, które przenoszą substancje aktywne z kremu w głębsze partie skóry. One również zwiększają efektywność działania kremów. Najważniejszy: Tripeptide-3

Dla kogo kosmetyki z peptydami?

Preparaty z peptydami mogą być stosowane przez wszystkich, ponieważ wykazują bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Cechują się one bezbłędną czystością. Są szczególnie przydatne w walce z oznakami starzenia lub w opóźnieniu tego procesu. Z uwagi na wzmocnienie bariery ochronnej skóry, z ich stosowania będą też zadowolone osoby z cerą wrażliwą.

Są to kosmetyki dla wszystkich zmagających się ze starzeniem skóry i pragnącymi opóźnić ten proces. Doskonałą skuteczność wykazują peptydy pod oczy, do łagodzenia tzw. „kurzych łapek” oraz zmarszczek mimicznych. Są to związki chemiczne bardzo dobrze wiążące wodę, czyli działające nawilżająco. Peptydy zostały docenione za ich działanie liftingujące, czyli opóźniające procesy starzenia.

Czy są skutki uboczne stosowania peptydów?

Dzisiejszy stan wiedzy wskazuje na to, że są to bardzo bezpieczne substancje, które nie uczulają i są właściwe nawet dla skóry alergicznej i wrażliwej.

Jakich rezultatów możesz oczekiwać po stosowaniu peptydów na skórę?

 • zwiększenie jędrności skóry,
 • redukcję zmarszczek,
 • zwiększenie zdolności naprawczych skóry,
 • regenerację skóry właściwej
 • poprawa owalu twarzy
 • poprawa kolorytu skóry
 • wzrost nawilżenia

Kiedy zacząć stosowanie kosmetyków z peptydami?

Idealnym momentem jest rozpoczęcie ich stosowania około 20 roku życia. Wówczas bowiem zaczynają się pierwsze procesy starzenia skóry. To również najlepszy czas aby zadbać o skórę pod oczami. Wówczas bowiem skóra ta staje się cienka, przesuszona i wiotka, a kremy z peptydami skutecznie opóźniają te procesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *