Ciekawostki kosmetyczne

Jak nawilżyć suchą skórę?

booster peptydowy serum energy koi

Wysuszona skóra twarz

Nawilżanie skóry to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Generalna zasada jest prosta: im lepiej nawilżona skóra, tym wyglada ona ładniej i wolniej się starzeje. Woda stanowi 70 % naszego ciała, w tym w naskórku jest jej około 13 %. Mówimy o odwodnionej skórze, gdy wskaźnik ten spadnie poniżej 12%. Czy wiesz, że dziennie z naszej skóry wyparowuje 300 ml wody ? To poziom nawodnienia naskórka (a nie skóry) decyduje o wyglądzie skóry. Gdy skóra jest nieodpowiednio nawodniona, to traci swą elastyczność, staje się szara i zmarszczona. Wysuszona skóra twarzy pozbawiona jest warstwy okluzyjnej, przez co nie może bronić się przed zzynnikami zewnętrznymi. Podpowiemy Wam, jak nawilżyć suchą skórę i zadbać o jej prawidłową pielęgnację.

sesja koi cosmetics

Jak nawilżyć bardzo suchą skórę?

Dzięki wodzie włókna kolagenowe i elastynowe „dłużej żyją”. Rozpuszczają się w niej enzymy, substancje aktywne i witaminy. Niestety, woda w naszym organizmie jest w ciągłym ruchu: odparowuje przez pory skóry, a ten ubytek jest uzupełniany dostarczeniem wody z głębszych tkanek. Jeśli jednak bilans jest ujemny, czyli zbyt dużo wody odparowuje to mamy do czynienia ze skórą przesuszoną. Tylko szczelny płaszcz hydrolipidowy zatrzymuje wodę w naskórku. Kiedy staje się on nieszczelny? Gdy używamy agresywnych środków pielęgnujących. Kosmetyki wysuszające, alkoholowe, czy zmieniające pH skóry- prowadzą do przerwania warstwy ochronnej skóry. Zbyt mocne oczyszczanie podrażnia naskórek i wówczas utrata wody jest jeszcze większa. Dbanie o dobrze nawilżoną skórę jest dosyć proste. To nie walka z trądzikiem, czy maraton ze skórą wrażliwą! Stosując kilka podstawowych wskazówek i systematycznie je wdrażając, masz dużą szansę, by Twoja skóra wyglądała zdrowo i promiennie.

Jak najlepiej nawilżyć skórę?

W jaki sposób zwiększyć nawilżenie skóry – to najczęściej zadawane przez nasze klientki pytanie.

1. Trzeba zwiększyć zdolność warstwy rogowej naskórka do wiązania w nim wody. Najlepiej nadaje się do tego: kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik i pantenol. Są to substancje higroskopijne, czyli przyciągające wodę. Kwas hialuronowy przyciąga 250 razy więcej cząsteczek wody niż sam waży i wiąże je w skórze.Jest to jeden z najlepszych środków nawilżających, wytwarzany naturalnie w ciele człowieka. Ponieważ wraz z wiekiem zaczyna go ubywać, to należy dostarczać go zewnętrznie w postaci kremów. Jest to związek niedrażniący i nieuczulający. W ciągu pół godziny od aplikacji kwas przechodzi przez naskórek i wiąże w nim wodę. Dodajmy, że 1 gram kwasu hialuronowego przyciąga aż 6 litrów wody!

2. Należy wzmocnić strukturę płaszcza hydrolipidowego, tak by była ciągła i bez ubytków. To szczelność tej warstwy nie pozwala na ucieczkę cennych składników ze skóry. Jednocześnie warstwa hydrolipidowa stanowi barierę przed wnikaniem destrukcyjnych cząstek w głąb skóry. Najczęściej w kosmetyce wykorzystywane w tym celu są: witaminy , oleje, ceramidy i peptydy. Dzięki tym składnikom mur obronny Twojej skóry będzie naprawdę solidny!

3. Musimy zapewnić skórze warstwę okluzyjną, która stanowi niewidzialny „film” zmniejszający odparowanie wody z powierzchni skóry i pozwoli prawidłowo nawilżyć suchą skórę. Warstwa okluzyjna to m.in. to oleje roślinne i woski, skwalan, alkohol cetylowy, lanolina, glikol propylenowy. Okluzja stanowi swoisty kompres, dzięki któremu woda pozostanie w naskórku. Ważne: związki nawilżające powinny być stosowane w połączeniu z okluzyjnymi, bo inaczej mogą zwiększyć utratę wody. Same przyciągają duże ilości wody i bez warstwy okluzyjnej woda ma szansę odparować ze skóry. Jaki powinien być dobry krem nawilżający? Przede wszystkim powinien być naturalny. Wówczas nie narusza bariery hydrolipidowej agresywnymi składnikami, w tym konserwantami. Dobry, nawilżający krem w swoim składzie powinien zawierać składniki wiążące wodę, czyli higroskopijne. Również dobrze, aby znalazły się w nim składniki cementujące ubytki w płaszczu hydrolipidowym.

Mity o nawilżaniu – sprawdź czy znasz je wszystkie!

Mity o nawilżaniu: 1 mit- piję dużo wody: to za mało, aby nawilżyć suchą skórę. Prawidłowy poziom nawilżenia zapewnia płaszcz hydrolipidowy. To połączenie: wody, lipidów i NMF (sebum+ pot). Dla zapewnienia dobrego nawilżenia potrzebne jest stosowanie kremu lub serum, w których składzie znajdują się ww składniki. Woda odparowuje naturalnie podczas TEWL

2 mit- skóra tłusta nie potrzebuje nawilżenia: wszystkie środki oczyszczające skórę mocno ją wysuszają. Uszkadzają także płaszcz hydrolipidowy i ucieka z niej zbyt dużo wody. Każda cera potrzebuje nawilżenia!

3 mit- nie mam wpływu : kondycja skóry zależy od : zdrowia, wieku, hormonów, stresu, UV, klimatyzacji Na cześć z nich masz wpływ: opalanie, pielęgnacja, używki, dieta, woda

4 mit- skóra sucha i odwodniona to to samo: ze skórą suchą możemy się urodzić albo nabyć ją z wiekiem Skóra odwodniona- to stan przejściowy, który może dotyczyć każdej cery( opalanie, zła pielęgnacja).

Co na nawilżenie skóry z KOI?

Jak poprawić nawilżenie skóry z KOI? Pierwszym wyborem powinien być zawsze krem!

1. Krem nawilżająco wygładzający: substancją silnie nawilżającą jest HA. Dołożyliśmy też glicerynę jako nawilżenie i hamowanie ucieczki wody. Ma ona też działanie zmiękczające i wygładzające. Płaszcz hydrolipidowy uszczelniają trójglicerydy i witaminy: A, E i ekstrakty roślinne. Film tworzą oleje: z awokado, arganowy, z oliwek. Dodatkowo krem zawiera kwas ferulowy, który działa silnie antyoksydacyjnie, nie dopuszczając do degeneracji błon komórkowych pod wpływem wolnych rodników, czy UV.

2. Krem do cery wrażliwej: jako nawilżenie wybraliśmy : glicerynę, algi czerwone i ryż odmiany Sativa, witaminy E i F Płaszcz hydrolipidowy uszczelniają: algi z klasy zielenic i olej z wiesiołka Ochronny „film” tworzą : alkohol cetylowy, olej z wiesiołka. Krem w swoim zamierzeniu ma łagodzić stany zapalne skóry wrażliwej.

3. Krem z retinolem roślinnym/ bakuchiolem: Substancją silnie nawilżającą jest Bakuchiol. To naturalny ekstrakt roślinny. Oddziaływuje w głębokich partiach skóry i pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Warstwę okluzyjną stanowi masło shea. W istotny sposób zmniejsza ono przeznaskórkową ucieczkę wody ze skóry( TEWL). Ma właściwości odżywcze i nawilżające. Skwalan jest dodatkową barierą dla promieni UV, grzybów i pleśni.

Krem nawilżająco – wygładzający idealnie sprawdzi się do skóry młodszej, jak i dojrzałej

Ratunek suchej skóry – serum i booster!

Jeśli jesteś zwolenniczką kilkuetapowej pielęgnacji, to kolejnym wyborem poza kremem będzie serum lub booster. Są to 2 kosmetyki uzupełniające pielęgnację. Jeśli zdecydujesz się na: ENERGY PEPTIDE BOOSTER, czyli wzmocnienie i szybkie doładowanie skóry, to pamiętaj, że ten kosmetyk pozbawiony jest warstwy tłuszczowej. Dlatego musisz po nim zastosować krem. Booster to skoncentrowany kosmetyk szybo dostarczający dodatkowego i bardzo głębokiego nawilżenia. Jest jednak formą wodną o wysokiej koncentracji peptydów, kwasu hialuronowego i komórek macierzystych z Neroli.

Możesz także wybrać dwufazowe serum z witaminą c i stosować go np. w pielęgnacji wieczornej jako samodzielny kosmetyk lub rano pod krem. Serum posiada warstwę olejową i nie musisz na niego nakładać kremu.

energy peptide booster serum głęboko nawilżające peptydowe koi
Energy peptide booster – Serum peptydowe głęboko nawilżające KOI stosuj zawsze pod krem na oczyszczoną skórę twarzy

Wybór jest podyktowany efektem jaki chcesz uzyskać: BOOSTER PEPTYDOWY głęboko i mocno nawilży skórę, zaś SERUM DWUFAZOWE będzie wzmocnieniem dla skóry przesuszonej i wymagającej wyrównania kolorytu. Nie zapominaj o strefie oczu! To w tej partii twarzy zmarszczki uwidaczniają się najszybciej. Skóra wokół oczu jest aż 4 razy cieńsza i pozbawiona warstwy tłuszczowej. A wykonuje prawie 20 tysięcy skurczów dziennie!

Czy skórę pod oczami również się nawilża?

Oczywiście, że tak! W KOI specjalną troską otaczamy oczy i mamy aż 2 super kosmetyki dedykowane tej partii. Możesz wybrać: AKTYWNY KREM POD OCZY i uzupełnić pielęgnację o POWER LIFT EYE BOOSTER. Ważne by po zastosowaniu boostera w kulce – dać skórze chwilę na wchłonięcie preparatu. Dopiero potem nakładamy krem. Pamiętaj, aby zaczynać pielęgnację od partii oczu, a dopiero potem stosować krem do twarzy.

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji!

Mamy nadzieję, że po niniejszym wpisie blogowym dowiedziałaś się wszystkiego o nawilżaniu skóry. Teraz pielęgnacja będzie prosta i bezproblemowa ! 3 kategorie składników nawilżających: Humektanty: „wciągają wilgoć do środka”: kwas hialuronowy, gliceryna, kwas mlekowy; Emolienty: zmniejszają tarcie skóry z otoczeniem : kwasy tłuszczowe, ceramidy; Składniki okluzyjne: tworzą barierę zapobiegającą odparowaniu wody ze skóry.

Renata Kozłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *