Ciekawostki kosmetyczne

Bariera hydrolipidowa – co to jest i jak ją zbudować?

Serum dwufazowe

Bariera hydrolipidowa czy płaszcz lipidowy – co to jest?

Skóra jest naszą powłoką zewnętrzną chroniącą nas przed środowiskiem. Niestety, najszybciej zdradza też nasz wiek. Strategiczną barierą między ciałem a światem zewnętrznym jest BARIERA HYDROLIPIDOWA (BHL). Mimo, że sama jest niewidoczna, to właśnie od niej zależy wygląd naszej skóry. Dziś opowiemy Wam krótko jak można dbać o tę jakże potrzebną dla skóry barierę: przed czynnikami zewnętrznymi. Pomóżmy swojej skórze!

Z terminem bariera hydrolipidowa ( skrót: BHL) lub płaszcz hydrolipidowy spotkała się większość z Was. Często te dwa pojęcia są używane zamiennie. Dla nas w KOI bariera hydrolipidowa to coś więcej niż sam płaszcz hydrolipidowy. Dlaczego? Bo traktujemy naskórek całościowo, uwzględniając wszystkie jego potrzeby pielęgnacyjne. Dlatego w naszym ujęciu BHL sięga w naskórek aż do bariery Reina, która jest niewidzialną błoną zatrzymującą wodę w skórze. Poza tym wszystkie elementy naskórka wzajemnie na siebie wpływają i zależy nam na wzmocnieniu całego naskórka.

Bariera hydrolipidowa – jak się odnawia?

Człowiek przez całe swoje życie zrzuca skórę. W ciągu roku zrzucamy aż 4 kg martwego naskórka! Ten proces zachodzi stopniowo przez około 28 dni: stare zrogowaciałe komórki są wypychane na zewnątrz a w ich miejsce pojawiają się nowe. Komórki wędrują z najgłębszych warstw ku górze, w tym czasie obumierają i odrywają się od powierzchni skóry. Zastąpią je nowe i cały cykl powtarza się nieustannie. Wraz z wiekiem lub z powodu różnych zaburzeń proces ten może się wydłużyć nawet do 40 dni. Przez ten czas martwe komórki naskórka blokują dojście składnikom aktywnym wgłąb skóry. Dlatego należy pomóc skórze w pozbywaniu się tej martwej warstwy.

Bariera hydrolipidowa – jej składowe w Twojej skórze

Omówimy teraz poszczególne składniki BHL (bariera hydrolipidowa). Najniższa czyli leżąca pod spodem jest warstwa rogowa: to mur obronny skóry, zbudowany z około 15 warstw komórek. Komórki leżące głębiej ściśle przylegają do siebie i połączone są cementem międzykomórkowym(CERAMIDY).

Zaś komórki najbardziej zewnętrzne są luźne i podlegają złuszczaniu.

Mikrobiom to ponad 1 tysiąc gatunków różnych bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy, które usadowiły się na naszej skórze. Jego skład zmienia się z wiekiem, zależy od płci i ogólnego stanu zdrowia. Te najdrobniejsze mikroorganizmy powinny pozostawać we względnej równowadze aby stworzyć prawidłowo działający system. Zaburzenie jego prowadzi do wywołania niechcianych zmian skórnych, infekcji lub chorób.

Płaszcz hydrolipidowy to warstwa ochronna skóry składająca się z: wody pochodzącej z gruczołów potowych i lipidów (tłuszczy) z gruczołów potowych. Rozpuszczone są w nim także witaminy: K, E, D, A. W uproszczeniu to mieszanina sebum, potu i lipidów ułożona w zwartą strukturę. Chroni on skórę przed promieniowaniem UV, zachowuje prawidłowe nawilżenie w naskórku i pomaga w naturalnym procesie złuszczania martwych komórek. O ile sama BHL jest niewidzialna, to niestety jej uszkodzenia widać gołym okiem!

Najczęściej skóra jest ściągnięta, zaczerwieniona i skłonna do podrażnień . Alarmującym objawem jest samoistne łuszczenie się skóry i mocne przesuszenie. W niektórych wypadkach przerwana BHL prowadzi do nadprodukcji sebum i trądziku. No dobrze, to co uszkadza BHL?

  • zbyt mocami za intensywna pielęgnacja (alkohol w kosmetykach, za dużo substancji złuszczających lub wysuszających a także zmieniających pH skóry- mydła)
  • uszkodzenia mechaniczne (golenie, wyciskanie)
  • zbyt mocne peelingi
  • rutyna pielęgnacyjna zawierająca nadmiar aktywnych składników ( retinol, kwasy, peeling)
  • leki stosowane podczas kuracji dermatologicznych
  • czynniki zewnętrzne (temperatura, UV, mróz)

Najważniejszym zadaniem BHL jest ograniczenie ucieczki wody przez skórę (TEWL -Trans Epidermic Water Loss) Pozwala ona wnikać substancjom aktywnym w głąb, stabilizuje lekko kwaśne pH skóry i nie pozwala szkodliwym czynnikom tak łatwo przenikać do wnętrza skóry.

Jak dbać o barierę hydrolipidową?

Jak dbać o BHL?

Czego szukać w kosmetykach aby BHL była w dobrym stanie?Ceramidy Kwas hialuronowy Mocznik Gliceryna Skwalan Niacynamid Inulina z cykorii i agawy Kwas mlekowy i glukonolakton. Z odbudową swojej BHL nie ma co zwlekać. Jeśli tylko zauważysz pierwsze objawy- reaguj. Z wiekiem regeneracja tej bariery jest coraz trudniejsza. Zbyt długie działanie szkodliwych czynników może wywołać skutki trudne do naprawienia.Nasza rada: obserwuj swoją BHL i szybko reaguj na najmniejsze objawy. To nasz naturalny krem, który sami wytwarzamy i powinien być najwyższej jakości.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – jak jej pomóc?

Przede wszystkim wyobraź sobie ją jako naturalną ochronę Twojej skóry i tak samo staraj się ją traktować! Jakie są objawy uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego?

  • Uczucie ściągnięcia, często pojawiające się po myciu twarzy lub prysznicu
  • Suchość, szorstkość skóry, często nawet pomimo nałożenia odpowiedniego kosmetyku
  • Nadprodukcja sebum, która jest wynikiem przesuszonej skóry. Skóra stara się ratować a gruczoły łojowe produkują zwiększoną ilość sebum
  • Swędzenie, pieczenie cery
  • Zaczerwienienia
  • Nadwrażliwość na niektóre kosmetyki, które wcześniej nie sprawiały problemu
  • Skóra jest szara i zmęczona

Co więc możemy zrobić, by wspomóc swoją barierę hydrolipidową?

  • Stosuj delikatne oczyszczanie (olejki do demakijażu)
  • Pamiętaj o toniku!
  • Przez cały rok stosuj filtry UV
  • Nie szarżuj z aktywnymi składnikami w swojej pielęgnacji (kwasy, retinol i peelingi- to zbyt dużo na raz)
  • Nawilżaj i odżywiaj skórę
  • Zmień pielęgnację na naturalną (mniej substancji drażniących)

One thought on “Bariera hydrolipidowa – co to jest i jak ją zbudować?

  1. Teresa pisze:

    Dzięki Twoim radom wreszcie mam pewność, że nie popełniam błędów w mojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

Comments are closed.