Ciekawostki kosmetyczne, Koi Cosmetics

Kwasy, czyli wyższy level pielęgnacji

sesja koi cosmetics

Z poprzedniego wpisu wiemy już, że kwasy kosmetyczne możemy z grubsza podzielić na 2 grupy: złuszczające i nawilżające. Żeby najlepiej dobrać kwas kosmetyczny do stanu swojej skóry, należałoby co nieco o nich wiedzieć. Mamy nadzieję, że ten wpis będzie dla Was super „ściągawką” w przygodzie z kwasami.

Kwasy złuszczające 

AHA (Alfa- Hydroksykwasy), tzw. kwasy owocowe wykazują dosyć sine działanie ze względu na małe cząsteczki. W stężeniu 5% lub wyższym działają złuszczająco na martwy naskórek. Optymalna wartość pH to 3-4,5. Mają również działanie rozjaśniające i wyrównujące kolor skóry. Normalną reakcją skóry na działanie kwasów AHA jest lekkie szczypanie, które jednak szybko mija. Inną cechą jest łuszczenie się naskórka. Osoby, które tego nie odczuwają, nie powinny się obawiać, że preparat nie działa. Działa, ale potrzebuje więcej czasu, by zauważyć efekty. 

Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi produktu, ale zawsze zaczynaj powoli. Używając dowolnego AHA tylko 1-2 razy w tygodniu, stopniowo zwiększaj częstotliwość użycia. W tym czasie obserwuj, jaka jest tolerancja i reakcja Twojej skóry. Po 5-6 miesiącach stosowania, warto zrobić kilkumiesięczną przerwę. 

Polecamy sięgnąć po nasze nowe serum z kwasami AHA, jeżeli chcesz, aby kwasy znalazły się w Twojej codziennej pielęgnacji.

  • Serum złuszczające z 7 kwasami koi cosmetics kwasowe s-kw
    NEW SKIN: Serum Złuszczające z 7 kwasami
    Wyprzedane!

Kwas glikolowy 

Cera tłusta, trądzikowa, z przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi czy drobnymi zmarszczkami. 

Kwas glikolowy posiada najmniejszą cząsteczkę ze wszystkich kwasów AHA.  Dobrze przenika przez naskórek, ale też z tego powodu może być dla wielu osób zbyt silny. Nie jest polecany dla cery wrażliwej.

Kwas mlekowy 

Cera sucha, wrażliwa, dojrzała, trądzikowa. Ma bardzo dobre osiągnięcia w pielęgnacji skóry pozbawionej wilgoci w każdej grupie wiekowe. 

Kwas mlekowy ma właściwości higroskopijne i przyciąga wodę. Do 5% działa nawilżająco, powyżej – złuszczająco. Wspomaga redukcję zamian trądzikowych i poprawia jędrność skóry. 

Kwas migdałowy 

Skierowany jest dla każdego typu skóry. 

Kwas migdałowy działa łagodniej niż kwas glikolowy, ponieważ ma od niego większą cząsteczkę. Działa antybakteryjnie i normalizuje wydzielanie sebum. 

Kwas cytrynowy

Idealny do cery dojrzałej. 

Kwas cytrynowy posiada działanie rozjaśniające i wybielające. Doskonale radzi sobie ze wszelkimi przebarwieniami. Ma silne właściwości przeciwutleniające.

Kwas bursztynowy

Idealny dla skóry dojrzałej ze zmarszczkami i przebarwieniami, ponieważ pobudza skore do naturalnej odnowy. 

Kwas bursztynowy złuszcza martwy naskórek i oczyszcza skore od wewnątrz, zmniejsza wydzielanie sebum. Jest silnym antyoksydantem – chroni skórę przed zbyt szybkim starzeniem. Zmniejsza plamy pigmentacyjne. 

Kwas szikimowy 

Kwas szikimowy to delikatny kwas zalecany przy trądziku, ze względu na swoje działanie antybakteryjne. Co ciekawe, stężenie 5% kwasu szikimowego wykazuje podobne działanie złuszczające jak 50% kwasu glikolowego. Jednak jest przy tym znacznie łagodniejszy i ma niższy potencjał drażniący. Nie powoduje zaczerwienienia, czy przesuszenia skóry.

Kwas jabłkowy

Kwas jabłkowy ma działanie przeciwutleniające, a w stężeniu 1-2% wspomaga złuszczanie. 

Kwas winowy

Kwas winowy najczęściej wykorzystywany jest do utrzymywania odpowiedniego pH, w którym działają  inne kwasy AHA.

BHA-Beta-Hydroksykwasy 

W tej grupie z kosmetycznego punktu widzenie jest tylko kwas salicylowy – o dopuszczalnym stężeniu 2% dla kosmetyków stosowanych w domu. Jako jeden z niewielu najlepiej rozpuszcza się on w tłuszczach. Z tego powodu kwas salicylowy łatwiej przenika przez warstwę naskórka. Umożliwia mu to działanie w obrębie zagłębień porów i oczyszczanie ich. Dodatkowo związek działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie  i wyrównuje produkcje sebum. 

PHA- Poli- Hydroksykwasy

Swoim działaniem przypominają działanie kwasów AHA, ale ze względu na dość duże cząsteczki nie przenikają tak głęboko i są znacznie łagodniejsze dla skóry. Mają silne działanie nawilżające, przeciwzapalne i regenerujące. Głównie są polecane dla cer wrażliwych i delikatnych. Do kwasów PHA należą dwa związki: Glukonolakton i kwas laktobionowy.  

Inne rodzaje kwasów

Kwas azelainowy – łagodny kwas, który zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne. Stosowany przy zaskórnikach i nadprodukcji sebum. 

Kwas kojowy – służy do redukcji przebarwień

Kwas fitowy – jest silnym antyoksydantem hamującym procesy starzenia, ujednolica koloryt

Kwas ferulowy – silny antyoksydant, rozjaśnia i rozświetla skórę

Kwas alfa- liponowy – redukuje wolne rodniki, działa przeciwstarzeniowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *