Ciekawostki kosmetyczne

Co robi Twoja skóra nocą?

Czy idzie spać razem z Tobą? Jaki krem najlepiej będzie do mocnej pielęgnacji? Dlaczego powinien być bogaty?

W nocy skóra się regeneruje, odpoczywa i relaksuje. Ale to nie oznacza, że zawiesza swoją działalność! Pracuje na pełnych obrotach! Noc- to czas, kiedy skóra usuwa zanieczyszczenia z całego dnia. Przeprowadzone badania nad rytmem organizmu człowieka dają obraz tego, co się dzieje ze skórą w godzinach nocnych.

Około godz. 22.00 najlepiej nałożyć kosmetyki. W tym czasie zaczyna się efektywna praca komórek skóry, a więc substancje odżywcze będą szybciej i lepiej przez nią wchłanianie.

Przed godziną 1.00 w nocy, dochodzi do podziału komórek naskórka, który przebiega kilkukrotnie szybciej niż w ciągu dnia.

Między 1.00, a 2.00 – organizm zaczyna usuwanie toksyn i wszelkich zanieczyszczeń zgromadzonych w ciągu dnia. Wyrzuca zbędne substancje do układu limfatycznego i przechodzi w tryb pracy naprawczej. Kluczowe dla regeneracji są godziny pomiędzy 2.00, a 3.00 rano. W tym czasie następuje wchłanianie składników aktywnych z kremów. Włókna elastyny regenerują się, a warstwa ochronna naskórka ulega odbudowaniu. Skóra wyrównuje poziom wody w swoich tkankach. Wzrasta ciśnienie i temperatura, a tkanki są dobrze dotlenione i stają się elastyczne. Mówimy, że skóra w nocy lepiej oddycha.

Między 4.00, a 5.00 komórki intensywnie się regenerują. Skóra wchłania witaminy i mikroelementy. Poziom substancji przeciwzapalnych- podnosi się, w tym kortyzolu, co łagodzi podrażnienia i jest szczególnie istotne dla skóry trądzikowej.

O godz. 7.00 stabilizuje się krążenie krwi, a procesy intensywnej regeneracji – ustają.

Nocą skóra ma wiele zadań do wypełnienia. Wydaje się, że wtedy pielęgnacja jest najważniejsza. Skóra pozbawiona dodatkowych kosmetyków, pudrów, podkładów, tuszy- najlepiej wchłania składniki aktywne z kremów. Nocą, skóra jest najlepiej ukrwiona, a więc dotarcie bogatych składników –największe! W nocy podział  komórek skóry jest 10-krotnie szybszy niż w ciągu dnia! Zwiększa się ilość hormonu wzrostu produkowanego przez przysadkę mózgową, czyli procesy naprawcze zachodzą o wiele szybciej.

Najlepiej dla naszej skóry jest gdy śpimy 7-8 godzin: od 22.00 do 6.00 rano. Nie zawsze nam się to udaje, ale najważniejsze jest by była ona doskonale oczyszczona! To podstawowy warunek, aby nałożony krem się wchłonął.

Jakie zatem kremy są odpowiednie na noc? Krótka odpowiedź brzmi: bogate! To wtedy możemy sobie pozwolić na nałożenie kosmetyków „cięższych”, zawierających maksymalne dawki składników aktywnych. Najczęściej są bogate w: kolagen, elastynę, retinol, witaminy i peptdydy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *