Wyobraź sobie, jak bardzo zmienił się wygląd naszej planety. Setki tysięcy lat temu morza były lodowcami, a natura rozwijała się bez ingerencji człowieka. Dzisiaj wiele naturalnych zjawisk uległo przemianom, nasz gatunek znacząco przyczynił się do obecnego kształtu i wyglądu Ziemi. Zaangażowanie, jakie włożymy w poprawę stanu planety, będzie miało wpływ na jej stan zarówno jutro, jak i wiele lat naprzód. Wiecie dokładnie co oznaczają terminy eko czy less waste? Postaramy się je wytłumaczyć i pokazać, jak to wygląda u nas!
Jako że kieruje nami troska o Waszą skórę, nie zapominamy na co dzień o działaniach chroniących także naszą Ziemię. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi chcemy podzielić się z Wami informacjami o tym, co robimy, aby jak najbardziej ograniczać nasz wpływ na środowisko.
Eko, less waste – pojęcia
Eko – to po prostu skrót od słowa “ekologia”. Oznacza ono wszystkie działania związane z naturą, środowiskiem, przyrodą, a zwłaszcza te, które mają realny wpływ na ich poprawę. Jest to bardzo szerokie pojęcie, zawierające w sobie szereg inncych. Less waste – to już są dokładne słowa z języka angielskiego oznaczające: “mniej zużycia”. Chodzi oczywiście o ograniczanie ilości odpadów, produkcji niepotrzebnych przedmiotów i odpadów do niezbędnego minimum. W tym działaniu zawierają się wszystkie – małe i duże decyzje o ograniczeniu produkcji niepotrzebnych odpadów. Chodzi np. o ograniczenie zakupów, wykorzystanie resztek, recyckling (naprawiaj, zamiast kupować). Temat ekologi jest niezwykle szeroki, a my jesteśmy dumne, że tak dobrze udało nam się wcielić w życie widoczne zmiany!
Minimalizm
Wyznajemy zasadę prostoty i minimalizmu opakowań na rzecz najwyższej jakości produktu. Dla nas najważniejsze jest, aby kosmetyki były maksymalnie skuteczne i to ich działanie sprawia, że je wybieracie. Dobry wyrób nie musi być zapakowany w dodatkowe ozdobne kartoniki, papiery, folie i inne “ozdobniki”. Chociaż uwielbiamy design i wszelkie kolorowe “papierki” – nie dokładamy ich do naszych paczek. Nasze paczki wysyłane są w surowej gazecie, czasem tekturze falistej, bez folii bąbelkowej i nnych ulepszaczy. Czasem powoduje to zdziwienie naszych Klientó (raz nawet negatywną opinię!), ale cieszymy się, że możemy i Wam pokazywać pewne zasady.
Szkło, nie plastik
Lubimy szkło – nie oddziałuje z kosmetykami i należy do surowców, które idealnie nadają się do wielokrotnego przetwarzania. Ważne jest zbieranie i segregowanie szklanych opakowań – dzięki selekcji można przerabiać je wiele razy przy zminimalizowanym zużyciu energii, wody i innych surowców potrzebnych do produkcji materiału od zera. Nie używamy plastiku jeżeli istnieje możliwość zastąpienia go naturalnym surowcem. W biurze nie używamy plastikowych kubeczków, a porcelanowej zastawy. Nie kupujemy wody w plastikowych butelkach – używamy dzbanka z filtrem węglowym.
Wykorzystaj to, co masz
To stwierdzenie, które opisuje większość naszych działań związanych z pakowaniem i dostarczaniem kosmetyków KOI. Od dawna nie kupiłyśmy żadnego wypełniacza, nawet tektury czy skropaku. Tniemy gazety, niepotrzebne katalogi, stare podręczniki, materiały ze studiów czy taśmy spod naklejek kurierskich i tym wypełniamy Wasze paczki. Przy okazji domowych czy biurowych porządków zbieramy jednostronnie zadrukowane kartki i na pustej stronie drukujemy etykiety. Każdy kawałek kartki jest w naszym biurze wykorzystywany.
Od wielu lat do stemplowania naszych kartoników używamy tego samego stempla, dolewając co jakiś czas kilka kropli atramentu. Do wysyłki staramy się wybierać pudełka z surowego kartonu, który bez problemu wyrzucicie do pojemnika na papier. Kiedy kilka miesięcy temu nasza drukarka odmówiła posłuszeństwa wybrałyśmy model, do którego możemy dolewać atramentu zamiast kupować nowe (plastikowe) kartridże.
Nadaj przedmiotom drugie życie
Same działamy zgodnie z zasadą zero waste – analizujemy każdy odpad pod kątem przydatności, zanim ostatecznie trafi do kosza na śmieci. Doprowadza to do zabawnych absurdów, gdy jedna z nas pyta drugiej, czy może coś wyrzucić, czy może znajdziemy na to jeszcze jakieś zastosowanie. Większość produktów w Waszych paczkach jest owinięta kawałkami kartonu – nie myślcie, że to kartoniki specjalnie produkowane do tego celu! Każdy karton, w którym dostajemy produkty, czy jakiekolwiek inne materiały jest przez nas cięty, a w koszu lądują już same ścinki.
Mało tego – często zużywamy też kartony, które są zbędne np. firmom, które mają biura obok naszego. W domu każdej z nas regularnie zapełnia się tzw. „torba z rzeczami do KOI”, do której wrzucamy wszelkie rzeczy, które mogą przydać się do pakowania zamiast zostać wyrzucone. Od rodziny i znajomych często dostajemy kartoniki, gazety, czy fragmenty folii bąbelkowej ze słowami „może coś w tym wyślecie i nie pójdzie od razu do kosza”.
Przy okazji przeprowadzki do nowego biura użyłyśmy te same meble, które miałyśmy w poprzednim. Przyniosłyśmy też maszynę do szycia i okazało się to świetnym pomysłem – szyjemy dla siebie maseczki, robimy woreczki ze starych firanek i skracamy biurowe zasłonki (a ze ścinków szyjemy woreczki!).
Wiemy, że dla Was także troska o środowisko jest ważna, dlatego dajemy Wam możliwość przyczynienia się do naszego less waste poprzez zwrot opakowań. Gorąco do tego zachęcamy, zwłaszcza podczas targów, czy przy okazji osobistego odbioru zamówienia u nas w biurze. Każdego klienta, który zbierze cztery opakowania po produktach KOI, nagradzamy zniżką 25zł na kolejny zakup w naszym sklepie. Tutaj przeczytasz więcej.
Papier
Kartony kochamy równie mocno jak szkło. Jak już zamawiamy kartoniki to w dużych ilościach, żeby zminimalizować ślad węglowy związany z dostawą. Mamy takie biurowe powiedzonko – „jeść nie wołają”, także po takiej dużej dostawie w naszym biurze ustawiają się kartonowe wieże, które pieszczotliwie nazywamy totemami. Do zaklejania paczek używamy taśmy papierowej, dbamy też o to, żeby rozmiar kartonika był dopasowany do wielkości zamówienia. Zdecydowaną większość zamówień wysyłamy do Was bez wykorzystania foliopaków.
Odpowiedzialność
My same staramy się na co dzień dawać swój wkład w poprawę stanu Ziemi. Mamy świadomość jak wiele śmieci ląduje na ulicach, a niesione przez wiatr trafiają do mórz i oceanów. Jako pojedyncze osoby niewiele zmienimy, ale działając wspólnie możemy zmniejszyć nasz wpływ na Planetę. Jako firma mamy na to duży wpływ, czujemy na sobie odpowiedzialność za to jak postępujemy i jaki przykład dajemy. Czasami mamy wręcz wrażenie, że narzucamy na siebie dużo większy rygor, niż ktokolwiek z zewnątrz jest w stanie zauważyć. Bardzo cieszymy się gdy zauważacie nasze starania! Naszym celem jest umiłowanie naturalnego piękna i dzielenie się nim, dlatego za najwyższy cel obrałyśmy dbanie o Wasz i nasz dom – planetę Ziemię. Eko, less waste, zero waste, recyckling – zwał jak zwał, ale mamy nadzieję, że spodobał Wam się nasz wpis i nasze działanie!